Mütevelli Heyeti Üyemiz Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil’e Avrupa Diyabet Araştırmaları Derneği (EASD)-Novo Nordisk Vakfı Mükemmeliyet Ödülü

Üniversitemiz Mütevelli Heyeti Üyemiz Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, Avrupa Diyabet Araştırmaları Derneği (EASD)-Novo Nordisk Vakfı Mükemmeliyet Ödülü’nün sahibi oldu. 25 yıldır metabolik – kompleks hastalıklar konusunda çalışmalar yapan ve obezliği bu hastalıkların odağına oturtmuş bilim insanı Prof. Dr. Hotamışlıgil, yaptığı çalışmaların diyabet ve obezlik konusunda önemli yeniliklere, farkındalıklara yol açmış olması ve yeni bilimsel araştırmaları tetiklemesi nedeniyle, alanında en büyük ödüllerden birini kazandı.

Bu tür ödüller, yenilikçi araştırmaları teşvik amacını da taşıyor ve kendi alanında çığır açıcı araştırmalara imza atanlara veriliyor. Avrupa Diyabet Araştırmaları Derneği (EASD)-Novo Nordisk Vakfı Mükemmeliyet Ödül kurulu ödül gerekçesini şu şekilde açıklıyor: “Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil’in bugüne kadar gerçekleştirdiği çalışmalar, yaygın ve karmaşık hastalıkların genetik mekanizmaları ile yeni tedavi yöntemleri üzerine odaklanan ve çok yeni bir alan olan immunometabolism’de çığır açıcı yeni bilgilerin edinilmesine yol açtı ve keşifleri, metabolik hastalıkların anlaşılması ile tedavi edilmesinde kullanılan mevcut yaklaşımları oluşturdu. Kendisinin yaptığı olağanüstü çalışmalar bilim dünyasına çığır açıcı katkılar sağladı.

 EASD –Novo NordiskFoundationDiabetes PrizeFor Excellence

http://novonordiskfonden.dk/en/content/easd-novo-nordisk-foundation-diabetes-prize-excellence

Novo Nordisk Vakfı Mükemmeliyet Ödülü