11/06/2019 - 15:28
Atatürk’ü Anma Töreni

Atatürk’ü Anma Töreni kapsamında Prof. Dr. Zafer Toprak, 8 Kasım Cuma günü saat 11.00’de “Atatürk ve Çankaya Kitaplığı” başlıklı bir konuşma yapacak.

Atatürk ve Çankaya Kitaplığı
Çankaya Kitaplığı Atatürk’ün okuma tutkusunun ve entelektüel yönünün belgeliğidir. Yurtdışından sürekli siparişte bulunan Atatürk döneminin en güncel kitaplarını barındıran bir kitaplık oluşturmuştur. Bu bağlamda Çankaya kitaplığı Atatürk’ün zihinsel arkeolojisini yansıtır. Ulus devlet inşa sürecinin ana referansları ve dipnotları bu kitaplıktadır.

Konuşmacının Özgeçmişi

Prof. Dr. Zafer Toprak. Tarihçi, yazar ve akademisyen. Mülkiye’den mezun oldu. Londra Üniversitesi’nden yüksek lisans, İstanbul İktisat Fakültesi’nden ve Minnesota St Olaf College’den doktora derecelerini aldı. Akademik çalışmaları 19. ve 20. yüzyıl Türkiyesi üzerine yoğunlaştı. 25 kitabı ve 300 dolayında makalesi yayımlandı. St. Olaf College’in 20 yıl Orta Doğu Programını yönetti. Küratör olarak İstanbul ve Ankara’da İş Bankası’nın iki müzesini, ve Rumelihisar’da Borusan müzesini kurdu. Avrupa Bilim Vakfı projelerinde yöneticilik yaptı ve bu bünyede birçok uluslararası sempozyum düzenledi. Boğaziçi Üniversitesi Aptullah Kuran Üstün Hizmet, Osmanlı Bankası-Garanti Bankası Bankacılık ve Finans Tarihi, ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Sosyal Bilimler Ödülleri’ni kazandı.

Prof. Zafer Toprak halen Boğaziçi ve Koç Üniversiteleri öğretim üyesidir. Bilim Akademisi üyesidir.