05/07/2020 - 20:29
Dr. Rüstem Ertuğ Altınay’ın ERC Destekli Projesi : “STAGING-ABJECTION”

 

Üniversitemiz İletişim Fakültesi öğretim üyesi Dr. Rüstem Ertuğ Altınay’ın “STAGING-ABJECTION – Ulusal Abjeksiyonu Sahnelemek: Türkiye ve Diyasporalarında Tiyatro ve Siyaset” başlıklı ERC projesi 1 Mayıs 2020 tarihinde başladı.

“Ulusal Abjeksiyonu Sahnelemek,” Batılı tarzda tiyatronun Türkiye’de ulus inşasında oynadığı rolü azınlık tiyatrolarına odaklanarak inceleyecektir. Proje, arşiv araştırması ile saha çalışmasını birleştirerek 19. yüzyıldan günümüze Türkiye ve diyasporalarında aidiyet politikalarının müzakeresinde tiyatronun yerini tartışacaktır. Avrupa Araştırma Komisyonu Başlangıç Hibeleri Programı çerçevesinde 1,5 milyon Euroluk fonla desteklenen proje, Türkiye tiyatrosu üzerine yapılmış en kapsamlı eleştirel çalışmalardan biri olmayı hedeflemektedir.

 

 

Rüstem Ertuğ Altınay:
Rüstem Ertuğ Altınay, doktora derecesini New York Üniversitesi Performans Çalışmaları Bölümü’nden aldı. Aynı üniversitede yürüttüğü doktora sonrası çalışmalarına Viyana Üniversitesi, Avusturya Bilimler Akademisi ve Viyana Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi'nde devam etti. 2019 yılında Marie Skłodowska-Curie bursuyla Sabancı Üniversitesi’nde çalışmak üzere Türkiye’ye döndü. Halen Kadir Has Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde misafir akademisyen olarak görev yapmaktadır.