04.09.2020 19:29

Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesinde 2 KHAS’lı

Prof. Dr. Yücel Yılmaz ve Prof. Dr. Önder Pekcan, Amerika Birleşik Devletleri ve Hollanda’dan araştırmacıların yer aldığı bir ekibin hazırladığı dünyanın en etkili bilim insanları listesinde yer aldı.

Amerika Birleşik Devletleri ve Hollanda’dan araştırmacıların yer aldığı bir ekibin bilimsel makale sayısı, atıf sayısı, yazar sırası gibi değişkenlerden oluşan kompozit indikator bilimsel etki endeksini kullanarak 22 anabilim dalı ve 176 alt bilim dalında oluşturduğu en etkili bilim insanları listesinde Kadir Has Üniversitesi’nden 2 bilim insanı yer aldı.

Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi ve eski rektörü Prof. Dr. Yücel Yılmaz’ın Yer ve Çevre Bilimleri dalında ve Biyoinformatik ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Önder Pekcan’ın Kimya dalında yer aldığı liste, 22 anabilim dalından 7 milyona yakın bilim insanının performansının değerlendirilmesi ile oluşturuldu ve ilk sıralarda yer alan 100 bin kişi içinde Türkiye’den toplam 196 bilim insanı yer aldı.

Plos Biology isimli bilimsel dergide yayımlanan listede, anabilim dallarına göre Türkiye'den listeye en çok bilim insanı 37 kişiyle kimya dalından girerken, klinik tıp 30 kişiyle ikinci sırada yer aldı. Etkinleştirici ve Stratejik Teknolojiler ile Mühendislik de 28'er bilim insanıyla üçüncü sırayı paylaştı. Diğerleri şöyle sıralandı; Fizik ve Astronomi 20, İletişim ve Bilgi Teknolojileri 17, Tarım, Balıkçılık ve Ormancılık 10, Yer ve Çevre Bilimleri 8, Biyomedikal Araştırma 5, Matematik ve İstatistik 4, Ekonomi ve İşletme 3, Yapı ve Tasarım 2, Biyoloji 2, Psikoloji ve Bilişsel Bilimler 1, Sosyal Bilimler 1. 100 bin civarı üst düzey bilim insanın yer aldığı halka açık veritabanına ve listeye "https://data.mendeley.com/datasets/btchxktzyw/1/files/51ba39a5-4de9-4c79-b180-f0ca4d5747ed" adresinden ulaşabilirsiniz.