08.09.2020 17:05

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil ve Prof. Dr. Nihat Berker Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesinde

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil ve Prof. Dr. Nihat Berker, dünyanın en etkili bilim insanları arasına ABD listesinden girdi.

Amerika Birleşik Devletleri ve Hollanda’dan ​bir ekibin bilimsel makale sayısı, atıf sayısı, yazar sırası gibi değişkenlerden oluşan kompozit indikator bilimsel etki endeksini kullanarak 22 anabilim dalı ve 176 alt bilim dalında oluşturduğu en etkili bilim insanları listesinde, Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Hotamışlıgil ve Rektör Yardımcısı ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nihat Berker de yer aldı.

Listeye, Tıp Fakültesinde James Stevens Simmons Genetik ve Metabolizma Profesörü olarak görev yaptığı Harvard Üniversitesi kadrosundan giren Prof. Dr. Hotamışlıgil, akademik çalışmalarına ABD’de sürdürmektedir. Listeye, akademik kariyerinin büyük bir bölümünü geçirdiği ve Emeritus profesör olarak görevini sürdürdüğü M.I.T. (Massachusetts Institute of Technology) kadrosundan giren Prof. Dr. Berker, akademik çalışmalarına 1999’dan beri Türkiye’de devam etmektedir.

Plos Biology isimli bilimsel dergide yayımlanan, 100 bin civarı üst düzey bilim insanın yer aldığı halka açık veritabanına ve listeye "https://data.mendeley.com/datasets/btchxktzyw/1/files/51ba39a5-4de9-4c79-b180-f0ca4d5747ed" adresinden ulaşabilirsiniz.