28.05.2021 12:25

Toplumsal Cinsiyet Perspektifinin Sosyal Bilimler, Beşeri Bilimler ve Hukuk Araştırmalarına Entegrasyonu Eğitimi İçin Başvurular Başladı

Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma Merkezi'nin yürüttüğü ve Avrupa Birliği'nin yeni araştırma ve yenilik çerçeve programı olan Horizon 2020 projesi “Araştırmada Mükemmeliyet için Toplumsal Cinsiyet” (GenderEX: Gender for Excellence in Research) Ocak 2021 itibari ile başladı.

GenderEX'in genel amacı, Kadir Has Üniversitesi araştırmacıları başta olmak üzere Türkiye'deki araştırma yürüten Erken Dönem Araştırmacılarına (EDA) odaklanarak araştırmalarda toplumsal cinsiyet perspektifini Türkiye'deki birçok bilimsel disiplinde benimsenmesini sağlamaktır. Bilimsel alanlarda yapılan araştırmalarda çoğu zaman toplumsal cinsiyet boyutu göz ardı edilmektedir. Ancak analiz ve araştırmalarda toplumsal cinsiyet perspektifi oluşturmak, araştırmayı yeni alanlara açabilme ve farklı toplumsal zorlukların üstesinden gelmek için vazgeçilmezdir.  

GenderEX projesi kapsamında Sosyal Bilimler, Beşeri Bilimler ve Hukuk alanlarında araştırma yapan öğrencilerimize yönelik eğitim çalışması yapılacaktır. GenderEX eğitim programı, erken dönem araştırmacılarının araştırma konularına cinsiyet ve toplumsal cinsiyet boyutunu entegre edilmesi için dizayn edilmiştir. GenderEX projesi eğitim programına dair gün ve saat bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz. Daha fazla bilgi için projenin web sitesini ziyaret etmenizi rica ederiz.

Not: Gender EX, “Toplumsal Cinsiyet Perspektifinin Sosyal Bilimleri Beşeri Bilimler ile Hukuk Araştırmalarına Entegrasyonu” programı bir gün sürecek ve eğitim programına katılanlar sertifika alacaktır.   

Eğitim Başlığı: Toplumsal Cinsiyet Perspektifinin Sosyal Bilimler, Beşeri Bilimler ve Hukuk Araştırmalarına Entegrasyonu Eğitimi 
Eğitim tarihi: 2 Temmuz 2021, 11.00-14.30 arası